Odigrana četvrtfinala RWC-a 2019

j Protekli vikend odigrana su četvrfinala Svjetskog prvenstva u ragbiju koje se održava u Japanu.

3:26 (3:5)

Očekivano četvrtfinale Svjetskog prvenstva u ragbiju svojom kvalitetom i uzbudljivošću  ispunila su srca poklonika ragbija diljem svijeta.  Sudar svjetskih ragbijaških divova donio nam je izvanredan, beskompromisan ragbi te prolongirala veliku četvorku za polufinalne okršaje. Engleska, Novi Zeland, Vels i Južna Afrika zasluženo su se plasirali u samu završnicu Svjetskog kupa. Prva je svoje mjesto u polufinalu osigurala reprezentacija Engleske. Oni su u subotu nakon velike borbe savladali moćnu momčad Australije. Nakon vodstva Australije 3:0 u 12. minuti susret,a Engleska preko Jonny May-a s dva zgoditka u samo tri minute  (18 i 21) uz izuzetno preciznog i koncentriranog Farrella stiže do vodstva 14:3. Uz silne napade Australije prvo poluvrijeme završava vodstvom Engleske 17:9. Početkom nastavka zgoditkom Koroibete i pretvaranjem Leallifana Australija stiže do 17:16 u 44. minuti. Dvije minute potom Engleska se ponovno odvaja zgoditkom Sincklera i pretvaranjem Farrella 24:16.U daljnjem tijeku susreta svaku pogrešku momčadi Australije kažnjavao je neumoljivi Farrell. Tri kaznena udarca u razmaku od 51. do 73. minute dovode Engleze do vodstva 33:16. Završni biljeg na povratne karte za Australiju frustriranim Australcima udara Anthony Watson  zgoditkom nakon izvanrednog presijecanja lopte u 76. minuti susreta. Farrell sa stopostotnm preciznošću iz 8 pokušaja zaključuje na konačnih, uvjerljivih 40-16. Na vrlo dojmljiv i uvjerljiv način Engleska predvođena s kapetanom   Owenom  Farrellom  prva osigurava mjesto u polufinalu Svjetskog kupa u Japanu.

Još uvjerljivije svoj prolaz u polufinale osigurala je reprezentacija Novog Zelanda. Popularni All Blacksi  apsolutno su nadigrali reprezentaciju Irske nanijevši joj bolan poraz  46:14. Irci koji su na Svjetsko prvenstvo došli kao prvoplasirana momčad na svjetskoj ljestvici, kao momčad  koja je u posljednje tri godine dvaput porazila All Blackse u subotu nije odigrala na očekivanom nivou. Nakon početnog vodstva N. Zelanda u 6. minuti iz kazne, briljantna spojka All Blacksa Aaron Smith postiže dva pametna i mudra zgoditka u 14. i 20 minuti susreta te uz dva uspješna pretvaranja Richie Mo'unga Novi Zeland stiže do komotnih 17:0. Momčad Irske nije se oporavila od šoka i na poluvrijeme odlaze s vodstvom N. Zelanda 22:0. U nastavku susreta odlični Novozelanđani nastavljaju s čvrstom i efikasnom igrom ne dozvoljavajući ni trenutak predaha za prilično frustrirane Irce. U 63. minuti bilo je već visokih 34:0. Irci svoje prve poene  postižu tek u 69. minuti. Nakon zgoditka Henshowa pretvorio je Carbery za 34:7. Do kraja susreta za N. Zeland zgoditke postižu George Bridge i Jordie Barrett uz dva uspješna pretvaranja Mo'unga. Legenda svjetskih ragbijaških sudaca Nigel Owens  u 76. minuti dosuđuje kazneni zgoditak za Irce. Na kraju uvjerljivih 46:14 za Novi Zeland.

U nedjelju 20.listopada odgledali smo dva još dramatičnija i neizvjesnija susreta. U europskom četvrtfinalu susreli su se Vels i Francuska. Francuzi odlično otvaraju susret i u 9. minuti nakon dva  postignuta zgoditka imaju prednost 12:0. Velšani zgoditkom Wainwrighta te pretvaranjem i kaznenim udarcem Bigarra dolaze do 10:12 u 20. minuti. Do kraja poluvremena Wakatawa i N'tamak povećavaju vodstvo Francuske na 19:10. U 49. minuti sudac utakmice Južnoafrikanac Jaco Peyper zbog nesportskog udaranja laktom dodjeljuje crveni karton Sebastienu Vahaamahina i francuska momčad posljednjih pola sata utakmice igra sa igračem manje. U 54. minuti Bigarr iz kazne smanjuje na 13:19. Francuzi uz ogromne napore čuvaju vodstvo do 74. minute a onda zgoditak za Vels postiže Moriarty a Bigarr uspješno pretvara za vodstvo Velsa  20:19.  Posljednjih 5 minuta velšani uspijevaju zadržati minimalnu prednost te plasman u polufinale a razočarani francuzi skupo plaćenom pogreškom neopreznog Vahaamahine idu kući.

Posljednjeg polufinalistu dobili smo nakon susreta Japana i Južne Afrike. Uz ogromnu podršku s tribina u Tokiu Japan je punih 40 minuta mučio Južnu Afriku. Južna Afrika povela je zgoditkom Mapimpija u 4. minuti 5:0. Neopreznim startom Mtawarira zarađuje žuti karton i Južna Afrika igra 10 minuta s igračem manje. Vrlo nadahnuti, brzi i okretni Japanci u 20 minuti smanjuju na 3:5. Do kraj poluvremena domaća momčad igra kao u ekstazi ali nailazi na izvanredno čvrstu i organiziranu obranu Južne Afrike. Poluvrijeme završava vodstvom J. Afrike 5:3. U nastavku susreta Sprinbooksi polako preuzimaju inicijativu, do izražaja dolazi njihova moć u skupu. Andre Pollard  sa tri kazne u vremenu od 44. do 64. minute povećava prednost J. Afrike na 14:3. Prijelomni trenutak utakmice dogodio se u 66. minuti kad je igrač utakmice, fenomenalna spojka J. Afrike Faf de Klerk, postigao zgoditak nakon odlične akcije  skupa južnoafričke momčadi. Pollard uspješno pretvara za 21:3. Do kraja utakmice vidjeli smo još jedan zgoditak brzonogog Mapimpija za konačnih 3:26.

Nadolazeći vikend u polufinalnim utakmicama donosi nam novi sudar reprezentacija sjeverne i južne  zemljine polutke. U subotu 26. listopada  Engleska igra protiv Novog Zelanda  a u nedjelju 27.listopada gledat ćemo polufinalni susret između Velsa i Južne Afrike.  Oba polufinalna susreta igraju se na najvećem japanskom stadionu u Yokohami. Četiri vrhunske reprezentacije borit će se za mjesto u finalu i priliku da uđu u sportsku besmrtnost. Nama pratiteljima Svjetskog kupa preostaje samo da uživamo u novim vrhunskim predstavama najboljih svjetskih ragbijaša.