SVJETSKO PRVENSTVO U RAGBIJU-ODIGRANA POLUFINALA

j

Proteklog  vikenda na Svjetskom prvenstvu u Engleskoj odigrane su polufinalne utakmice u kojima su upješnije bile reprezentacije Novog Zelanda i Australije koje će se tako u subotu 31.10. s početkom u 17 sati pred 80.000 gledatelja boriti za titulu prvaka svijeta.

Prvo je u subotu Novi Zeland uspio pobijediti Južnoafričku Republiku s 20:18 iako su cijelu utakmicu neočekivano strijepili  da ne prime neki iznenadni zgoditak. Springboksi su se izvrsno branili i po kiši All Blacksi nisu uspjeli nametnuti svoju prepoznatljivu igru koja obiluje dodavanjima iz kontakta i atraktivnim potezima svojih linijaša. Južnaafrika se prva upisala na semafor i u 3.minuti Pollard je uspješno pretvorio kazneni udarac. „Crni“ su brzo uzvratili i već u 6.minuti Kaino postiže zgoditak kojeg Carter pretvara za 7:3. Do kraja poluvremena Springboksi koriste greške novozelanđana i pretvaraju preko Pollarda još 3 kaznena udarca za vodstvo od 12:7. U drugom dijelu „crni“ s igračem manje(žuti karton Kaino) i uspješnim udarcem iz odskoka Cartera smanjuju na 12:10. U 52.minuti Barrett koji je ušao umjesto Milner-Skuddera postiže zgoditak, a Carter iz ponovljenog pretvaranja povećava na 17:12. U 58.minuti Pollard smanjuje iz kaznenog udarca na 17:15. Dvije minute poslije Carter uzvraća i povećava na 20:15. U 69.minuti Lambie koji je ušao umjesto ozljeđenog Pollarda smanjuje iz kaznenog udarca na 20:18. Do kraja susreta All Blacksi su držali Springboke pod pritiskom i na kraju zasluženo slavili. Treneru novozelanđana Steve Hansenu ovo je 50-a pobjeda od ukupno 53 utakmice pod njegovim vodstvom, a on se nada da će nakon odigranog finala imati i pedeset jednu pobjedu.

U drugoj polufinalnoj utakmici Australija je pobjedom nad Argentinom 15:29 došla do svojeg četvrtog finala na svjetskim prvenstvima. Australija je povela već u drugoj minuti kada je loptu Argentine presjekao Simmons i postigao zgoditak kojeg Foley pretvorio za 7:0. Sanchez  pet minuta kasnije smanjuje na 7:3 da bi Ashley-Cooper postigao lagani zgoditak u 10.minuti kojeg opet Foley prevara za 14:3. U 24.mnuti opet Sanchez uzvraća iz kaznenog udarca za 14:6. U slijedećem periodu Argentinci popularno zvani Pume dobre se drže, ali u 26.minuti Lavanini dobiva žuti karton. „Klokani“ igrača viška koriste u 32.minuti preko Ashley-Coopera  i povećavaju na 19:6. Pred sam kraj prvog dijela Sanchez smanjuje iz kaznenog udarca na 19:9. U nastavku susreta srčani Argentinci sve pokušavaju međutim do 61.minute su uspjeli doći samo do 22:15, a tada su zbog umora i ozljeda morali izvršiti sve izmjene. Pobjedu Klokana je pečatirao Ashley-Cooper u 72.minuti sa svojim trećim zgoditkom kojeg je Foley pretvario za konačnih 29:15 i veliko slavlje Australaca. Argentinci su ovaj susret bili više u posjedu lopte i više metara s njom su pretrčali međutim iskusni Australci su se izvrsno branili te su iskoristili sve pružene prilike za zgoditke . Argentini ostaje utješna utakmica za broncu koju će igrati u petak 30.10. s početkom u 21 sat protiv Južnoafričke Republike.