RWC 2015-ODIGRANA ČETVRTFINALA

j

Na Svjetskom prvenstvu u ragbiju protekli vikend su odigrana četvrtfinala i sada su poznate momčadi kojeće igrati u polufinalu ovog velikog turnira, a to su sve reprezentacije iz južne hemisfere: Argentina, Australija, Južna Afrika i Novi Zeland.

U prvom četvrtfinalu, u subotu Južna Afrika je pobijedila Vels 23:19. Cijela utakmica je bila izjednačena da bi u 75.minuti De Preez postigao izvrsni zgoditak na dodavanje iz kontakta Vermeulena, čepa Springbooka. Do tada su južnoafrikanci držali priključak ponajprije zahvaljujući otvaraču Pollardu koji je postigao 18 bodova iz pretvaranja kaznenih udaraca i jednog uspješnog udarca iz odskoka. Velšanima ostaje utjeha da su odigrali sjajnu utakmicu protiv dvostrukog prvaka svijeta.

U drugoj utakmici dana Novi Zeland je razbio Francusku s 62:13. Francuzi su se nekako držali do 37.minute i rezultata 24:13 da bi nakon toga uslijedio potop. Do kraja susreta su primili još 6 zgoditka i samo 3 boda je falilo da Novi Zeland popravi rekord iz 2007. kada su pobijedili s 51 bod razlike. Cijela ekipa All Blacksa je igrala odlično, a igrač utakmice je bio Julian Savea koji je postigao 3 zgoditka i bio je praktično nezaustavljiv.

U nedjelju su u utakmici punoj emocija Argentina je bili bolja od Irske. Irskoj reprezentaciji su nedostajali Paul O'Connell, Peter O'Mahony, Jared Payne, Sean O'Brien, a najviše im je nedostajao otvarač Jonathan Sexton kojeg ovog puta Ian Madigan nije uspješno zamijenio za razliku od utakmice s Francuskom. Argentina je u ovoj utakmici krenula silovito i u 22.minuti vodila s 20:3 međutim Irci se vraćaju i u 45.minuti susreta dolaze do 20:17. Do 64.minute je i jedni i drugi su pretvorili po kazneni udarac , a tada u Sanchez pretvara još jedan za 26:20. U 69.minuti i 73.minuti Pume preko Tuculeta i Imhofa postižu zgoditke koje uspješno pretvara Sanchez. Isti igrač u 77.minuti pretvara kazneni udarac za točku na i velike pobjede Argentinaca, a sebi osigurava titulu igrača utakmice sa sto postotnim učinkom iz pretvaranja.

Posljednje četvrtfinale je bilo i najuzbudljivije jer je Škotska protiv Australije bili na pragu senzacije. Iako su Australci bolje otvorili utakmicu zgoditkom Ashley-Coopera, škoti su brzo uzvratili i s dva pretvaranja kaznenih udaraca i zgoditkom u 21.minuti vode s 13:5. U 30.minuti Australija koristi stvoreni višak igrača i Mitchell na krilu postiže zgoditak za „klokane“ kojeg nije uspio pretvoriti Foley.  Za razliku od njega kapetan Škotske Laidlow uspješno pretvara kazneni udarac u 34.minuti za 16:10. U posljednoj minuti prvog dijela Hooper iz mlina postiže zgoditak za 16:15, a Foley nastavlja svoj loš dan i neuspješno  pretvara. U drugom dijelu škoti ostaju na 10.minuta bez krila Maitlanda zbog namjernog presjecanja lopte , a australci taj višak koriste preko Mitchella koji postiže svoj drugi zgoditak. Foley i Laidlow pretvaraju po kazneni udarac za 25:19, onda škoti zgoditkom dolaze na 25:24. Australci uzvraćaju zgoditkom Kuridrania i pretvorbom Foley za 32:24. Laidlow u 69.minuti se odlučuje da kazneni udarac pretvaraju i on sam bude uspješan za smanjenje na 32:27. Samo 6.minuta prije kraja Bennet presjeca loptu australaca i postiže goditak. Laidlow pretvara za 34:32. Kada se mislilo da će Škotska upisati veliku pobjedu, sudac Joubert dosuđuje kazneni udarac kojeg Foley pretvara za konačnih 35:34 i pobjedu Australije.

Slijedećeg subote na Twickenhamu pred oko 80.000 navijača u 17 sati prvo će polufinale igrati Južna Afrika i Novi Zeland koji je po prikazanim igrama daleko bolja momčad i očekuje se da će igrati u finalu. U nedjelju također u 17 sati na istom stadionu drugo polufinale igraju Argentina i Australija i tu se očekuje neizvjesna utakmica do samog kraja.