Kup 6 nacija 2019, drugo kolo

Očekivano, prvo kolo ovogodišnjeg Kupa šest nacija donijelo nam je pregršt uzbuđenja te nekoliko izvanrednih epskih obrata koja će se još dugo prepričavati i analizirati u svjetskoj ragbijaškoj javnosti.

Šezdeset tisuća sretnika na francuskom Stade de Francu u Parizu te milioni TV gledatelja svjedočili su u petak nezaboravnom otvaranju ovogodišnjeg Kupa 6 nacija. Po izuzetno kišnom vremenu i zahtjevnim uvjetima susret Francuske i Velsa dugo će ostati u sjećanju ragbi fanova. Francuska je vrlo kvalitetno otvorila susret, zgodicima Picamolesa (6') i Hugeta (23'), kaznenim udarcem te izvanrednim udarcem iz odskoka Lopeza (34'i 41')) imala sigurno vodstvo 16:0 na poluvremenu.

U nastavku susreta dramatičan obrat. Preporođeni Velšani najprije zgodicima T. Williamsa (47') i G.Northa (52') uz uspješna pretvaranja Anscombea stižu na 16:14 u 53. minuti susreta. Deset minuta potom Biggar (63') dovodi prvi put Vels u vodstvo 16:17. Francuska preko Lopeza (71') uzvraća za19:17. Samo minutu potom izvaredno krilo Velsa George North postiže svoj drugi zgoditak kojeg uspješno pretvara Dan Biggar za konačnih 19:24.

Iako su kod oba zgoditka, koje je postigao G. North, kumovale greške francuskih igrača, ne može mu se osporiti izvanredan instikt i brzinu egzekucije koja je njegovu momčad iz ponora poraza dovela do epske pobjede i jednog od sigurno najdramatičnijih obrata u dugogodišnjoj povijesti ovog natjecanja.

U drugom susretu kola, Škotska je u Edinburgu na punom Murrayfieldu (67.144 gledatelja) pobijedila Italiju 33:20 te stekla bonus poen na račun 5 postignutih zgoditaka. Junak utakmice bio je Blair Kinghorn koji je postigao hat-trick za škotsku momčad. Iako je bila nadigrana tijekom većeg dijela utakmice valja zabilježiti i tri zgoditka Italije u posljednjih deset minuta susreta nakon isključenja Simona Berghana.

U posljednjem susretu I. kola Kupa 6 nacija Engleska je u Dublinu ostvarila impresivnu pobjedu nad prošlogodišnjim pobjednikom, reprezentacijom Irske. Ovo je prva pobjeda Engleske nakon šest godina u Dublinu. Stigavši do ranog vodstva već u 2 minuti Engleska momčad izvanrednom obranom i preciznim taktičkim ispucavanjima stvarala je nerješive probleme za domaću momčad. Potpuno su izolirali glavnog kreatora irske momčadi, Jonathana Sextona ( proglašenog najboljim igračem svijeta u 2018) te neumoljivo kažnjavali svaku grešku domaće momčadi. Na kraju zaslužena pobjeda gostujuće momčadi uz vrijedan bonus poen zbog postignuta 4 zgoditka.

Povratkom u momčad braće Vunipola te Manu Tuilagija, engleska momčad dobila je na čvrstoći i probojnosti te najavila visoke mogućnosti u daljnjem natjecanju. Na kraju moramo biti izuzetno zadovoljni prikazanom kvalitetom ragbija u prvom kolu Kupa 6 nacija.

Ostvareni rezultati nanovo su izmiješali karte te učinili natjecanje krajnje neizvjesnim i zanimljivim. U godini Svjetskog kupa u ragbiju zasigurno će nas čekati još pregršt sjajnih susreta i novih obrata na svjetskoj ragbijaškoj sceni.