Kup 6 nacija 2018, drugo kolo

Drugo kolo Kupa šest nacija donijelo nam je ponovno izvanredne predstave ponajboljih europskih ragbijaškihnacija. Irska i Engleska upisali su i drugu pobjedu u nizu te za sada s jednakim brojem bodova drže dva čelna mjestana tablici.

Nakon spektakularne pobjede, izvojevane u posljednjim sekundama susreta, protiv Francuske prošlog tjedna uParizu, ove subote Irci su na svom Aviva stadionu u Dablinu uvjerljivo svladali goste iz Italije. Raspoloženi Ircipostigli su čak osam zgoditaka. Ističemo Robbie Henshowa i Jakoba Stockdale koji su postigli po dva zgoditka zairsku momčad. Čast Azura spasili su Allan, Gori i Minozzi postigavši tri lijepa zgoditaka u vremenu od 55. do 74.minute susreta.

Očekivano mnogo dramatičnije bilo je na kultnom Twickenhamu, domu engleske ragbijaške reprezentacije.Prošlogodišnji pobjednici, izabranici australca Eddie Jonesa nakon velike i iscrpljujuće bitke teškom mukomsvladali su vrlo čvrstu i odgovornu momčad Velsa. Početak susreta najavljivao je nešto lakši posao za engleskumomčad. U prvih dvadeset minuta susreta engleska momčad izvela je dvije odlične akcije u 10. i 19. minuti susretakoje je uspješno završio Jonny May – izvanredno lijevo krilo engleske momčadi. Tada u 20 minuti vodstvo englezaod 12:0 činilo se prilično sigurno.
Vodstvo domaćina kao da je motiviralo velške igrače koji se bude i tijekom cijelogostatka susreta vrše golem pritisak na englesku obranu. Uspjeli su se iz dva kaznena udarca približiti englezima na12:6. Imali su Velšani i nekoliko izvanrednih prigoda ali čvrsta i stamena obrana engleza otklonila je sve prijetnjegostiju .

Na kraju teškom mukom izvojevana ali sasvim zaslužena pobjeda domaće momčadi. Posljednji susret kola igrao se u nedjelju na škotskom Murrayfieldu, u Edinburghu. Sastale su se dvijereprezentacije, poražene u prvom kolu koje su tražile put do svoje prve ovosezonske pobjede. Susret su boljeotvorili gosti iz Francuske. Teddy Thomas vrlo brzo i eksplozivno krilo francuske reprezentacije dovodi goste uvodstvo već u 2 minuti susreta. U 10. minuti francuzi vode 10:0. Škoti stišću i smanjuju na 10:7. Brzonogi Thomasponovno bježi obrani domaćih u 26. minuti za vodstvo gostiju 17:7. Škoti uzvraćaju u 31. minuti za 17:14. Na krajuprvog poluvremena Machenaud iz kaznenog udarca potvrđuje vodstvo gostiju 20:14.
Nastavak susreta donosi namniz uzbuđenja uz ogromnu želju škota da sustignu vodstvo francuske momčadi. Francuzi čuvaju vodstvo sve do 65.minute susreta kada kaznenim udarcem Greig Laidlaw uspijeva izjednačiti na 26:26. Stalno bodreni od straneprepunog gledališta na Murrayfieldu škotska momčad u posljednjih deset minuta susreta prisiljava goste na činjenjekazni što danas izvanredni pucač domaćih Laidlaw kažnjava u 70. i 76 minuti susreta za konačnih 32:26 za Škotsku.Igrač utakmice Greig Laidlaw postigao je 22 od ukupno 36 poena svoje momčadi.