RBS 6 nacija: U 3. kolu slavili Wales, Škotska i Engleska

Treće kolo kupa 6 nacija počelo je slavljem Velšana kod kuće da bi dan kasnije usljedile pobjede Egleza na Twickenhamu te Škota na talijanskom stadionu Olimpico.

Wales : Francuska 27:6 (20:6)

Zgoditcima Northa i Warburtona te 17 poena nogom standardno dobrog Halfpennya donjelo je Walesu pobjedu nad Francuzima. Visokih 27 : 6 ostavilo ih je u igri da obrane prošlogodišnju titulu pobjednika. Francuzi, iako ohrabreni pobjedom nad Italijom i Engleskom, nisu našli pravu formulu za zautavljanje Velškog sna o osvajanju 3. naslova za redom.

Wales je poveo već u trecoj minuti pogotkom kaznenog udarca, a prvi zgoditak, polod izrađene akcije dolazi već u šestoj. Za promašeno pretvaranje nakon zgoditka iskupljuje se Halfpenny odma u desetoj. U trinaestoj se minuti Francuzi uspijaju provući do linije zgoditka ali sudac vraća igru zbog igrane lopte naprijed i ne priznaje zgoditak. Do svojih prvih poena momci u plavom čekali su 16 minuta kada Doussain pretvara kazneni udarac. Do kraja prvog poluvremena Velška petnaestica pogađa još dva a francuzi još jednu kaznu, pa se na poluvrijeme odlazi rezultatom 20:6.

U drugom poluvremenu Pjetlovi su se iznimno trudili nebi li prvi postigli zgoditak, no čvrsta obana Walesa nije ih puštala preblizu. U 51. minuti nakon još jednog urušenog skupa, sudac pokazuje žuti karton igračima prve linije, Francuskom desnom i Velškom lijevom stupu koje smatra krivcima za učestalo namjerno rušenje skupa. Nedugo nakon toga, za ne puštanje oborenog igrača sudac ponovo vadi žuti karton i na klupu šalje Picamolesa. Brojčano nadmoćniji Wale pronalazi rupu i postiže zgoditak koji Halfpenny pretvara za konačnih 27:6. Francuzi su se borili do kraja no jednostavno su Velšani ovog puta bili nadmoćni.

Italija : Škotska 20:21 (13:3)

Prvi put nakon 2006. Škoti su u kupu 6 nacija slavili u Rimu. Ovo je jedina utakmica vikenda koju nisu pobjedili domaćini, no bili su blizu.

U prvom poluvremenu do pred sam kraj nije bilo zgoditka no Talijani su pogodili dvije a Škoti jednu kaznu. U 39. minutu mladi talijanski otvarač Allan pronalazi prostor i odlazi pod rašlje za prvi zgoditak u utakmici koji također i pretvara. Rezultatom 13:3 išlo se na poluvrijeme.

Drugo poluvrijeme prve poene upisli su Škoti nakon pretvaranja kazne no nedugo nakon toga dogodilo se ono što čekaju od početka sezone. Dunbar postiže prvi te a 13 minuta kasnije i drugi zgoditak za Škotsku. Za povratak Italije u vodstvo pobrinuo se Furno svojim zgoditkom u 70. minuti koji Orquera pretvara za 20:18. Taj rezultat opstao je do zadnje minute utakmice u kojoj se događa nesvakidašnji preokret. Kada su već svi misili da je utakmica gotova, škotka spojka vadi loptu iz raka na talijanskih 22 i šalje je do Weira koji sa 38 metara udaljenosti pogađa drop kick. Za Škote i njihove navijače slavlje prve pobjede u ovogodišnjoj sezoni moglo je tog trena početi a Talijani su ovim porazom korak blize još jednom trofeju "Wooden Spoon".

Engleska : Irska 13:10 (3:0)

Do tada neporažena Irska i Engleska na domaćem terenu, dobar su početak recepta za jaku utakmicu, dobar derbi. Od samog početka utakmica je krenula čvrsto. Gosti su već na samom početku stvorili priliku čip-kickom Sextona no brza reakcija Mike Browna zaustavlja prvu ozbiljnu priliku da se već u ranoj fazi utakmice upišu neki poeni. Englezi su preko linije zgoditka stigli vec u 6. minuti no sudac Craig J. vraća skup na Irskih 5m zbog nekontroliranog pustanja lopte. Do prvih i jedinih 3 poena u prvom poluvremenu stigla je Engleska i to iz kazne u 25toj.

Na samom početku 2. poluvremena gosti u izrađenoj akciji preko svog braniča postižu prvih 5 poena kojih Sexton podiže na 7 uspješnim pretvaranjem. Devet minuta nakon odmora Irci pogađaju i kaznu te podižu svoje vodstvo na 10:3. No tu su se Englezi trzli i nošeni briljantnom publikom od oko 70 000 tisuća ljudi, vratili istom mjerom, kaznom pa zgoditkom i pretvaranjem. Rezultat utakmice zadnjih 20 minuta nije se mijenjao pa je utakmica završila rezultatom 13:10.

Iako trenutno na tablici 4 nacije imaju 4 boda Irska svojom razlikom zgoditaka još uvijek drži prvo mjesto. Slijedi je Engleska, prošlogodišnji pobjednik Wales pa Francuska. Teoretski svim 4 od 6 nacija trofej je na dohvat ruke, zato pričekajmo 8. i 9. 03. i pogledajmo kako se dalje razvija Kup 6 Nacija.