Podjeljeni prvi bodovi u Kupu 6 nacija

Prvi vikend kupa 6 nacija sreća je bila na strani domaćina. Pobjede i prve bodove su tako redom prikupili Wales, Francuska i Irska.

Wales : Italija 23:15 (17:3)

Branitelji naslova krenuli su pobjedom prema svojem cilju da rekordni treći put za redom odnesu naslov pobjednika Kupa 6 nacija.

Na samom početku utakmice, pogreška Italije i malo sreće nakon udarca nogom iz igre bilo je dovoljno da Alex Cuthbert postigne prvi zgoditak ovogodišnjeg Kupa kojeg je Halfpenny lagano pretvorio u 7:0. Italija je svoje prve poene čekala do četrnaeste minute kada mladi otvarač Allan iz kazne pogađa za 7:3. Nedugo nakon toga Halfpenny odgovara svojim uspješnim pretvaranjem kazne koju je Italija zaradila gurajući igrača u autu. Talijanski navijači živnuli su u 35. minuti kada njihova spojka iz raka izvlači loptu i nogom pogađa svog kapetana na Velških 10 metara. On uzima loptu i postiže zgoditak koji je nakon sudačke konzultacije (TMO – video sudac) poništen, zbog toga što je Parisse prethodno odbio loptu prema naprijed. Pri samom kraju prvog poluvremena Roberts probija liniju igre te vraća svom suigraču na susjednoj poziciji, Velškom centru Williamsu za zgoditak. Halfpenny pretvara za 17:3, rezultat poluvremena.

Talijani kao da su na poluvremenu posložili svoje redove, već 2 minute nakon prekida, slično zgoditku Walesa u početku prvog poluvremena, nogom prebacuju obranu i mladi 20togodišnjak Campagnaro (igrač utakmice) otvara svoju listu pogodaka. Allan nažalost promašuje pretvaranje. U 67. minuti, talijanski skup kažnjen je zbog guranja u stranu a Halfpenny rutinski pogađa s pozicije 22 metra nasuprot rašljama. Velški branič u sljedećem napadu radi pogrešku dodajući nespretan pas koji presjeca Campagnaro i kažnjava Wales zgoditkom pod rašlje. Allan pretvara i dovodi Italiju na samo -5 zaostatka. 10 minuta prije kraja talijani bivaju kažnjeni a Halfpenny ne propušta priliku iskupiti se za loš pas te pogađa za konačnih 23:15.

Tako je Wales ostvario desetu pobjedu od zadnjih 11 odigranih utakmica u Kupu, no kako bi nastavili taj niz morati će protiv Irske, s kojom igraju sljedeću utakmicu, pokazati malo više.

Francuska : Engleska 26:24 (16:3)

Francuzi su kod kuće krenuli utakmicu furiozno. U prvih 30 sekundi ostvarili su početak kakav svi priželjkuju.

Huget hvata otvaračev udarac nogom iz igre i postiže veliku i bitnu prednost od 5:0. Englezi pogotkom iz kazne smanjuju razliku no u stanju šoka griješe i daju priliku Doussainu koji to zna iskoristiti. Huget je bio dobro raspoložen pa je mali nesporazum u redovima engleske obrane iskoristio za još jedan zgoditak. Doussain promašuje pretvoriti no popravni ima već 4 minute kasnije kada sudac Nigel Owens kažnjava engleski skup na sredini linije 22 metra. Momci u bijelom probudili su se tek nešto prije kraja poluvremena kada zgoditkom Browna smanjuju zaostatak na 16:8 s kojim se odlazi na poluvrijeme.

Englezi su drugi dio započeli uspješnim pretvaranjem kazne te od tada pokazuju autoritet na terenu. U 48. Minuti probijaju liniju obrane i lopta dolazi do Burella u trku koji s njom ide ravno pod rašlje te olakšava posao Farrellu koji pretvara za prvo englesko vodstvo u utakmici. Vodstvo povećava Care udarcem iz odskoka u 56. Deset minuta do kraja utakmice obje momčadi pogađaju još po jednu kaznu što rezultat podiže na 19:24. U tom trenu, Englezi se sigurno nisu nadali da će im dječak s klupe, 19togodišnji igrač Toulousa ukrasti slavlje. Mladi Fickou prodaje tzv. dummy svom iskusnijem protivniku te prolazi netaknut do prostora zgoditka gdje slavljenički spušta loptu pod same rašlje. Machenaud to ne propušta pretvoriti i tako francuzi postižu pobjedu koju u Kupu 6 nacija čekaju od 2010.

Irska : Škotska 28 : 6 (13-3)

Irci su krenuli kako su i najavljivalji, ove godine sve ili ništa. U utakmicu su krenuli bez kapetana O’Connella koji je povučen sa zapisnika u zadnji tren zbog zdravstvenig problema s plućima. Ulogu kapetana privremeno je preuzeo Jamie Heaslip i odveo Irsku do impresivne pobjede 28:6.

Prvi je poene upisao J. Sexton pretvaranjem kazne u 13. minuti koja je za njega očito bila sretna jer je nastavio uspješno do kraja utakmice. Na isti način škotska spojka rezultat izjednačuje već par minuta kasnije. No tu su Škoti stali. Sexton iz kaznenog udarca uspješan i u 22. Rezultat se do pred sam kraj vise nije mjenjao što ne znači da prilika nije bilo. Sudac Craig Joubert u 31. Minuti koristio je TMO kako bi ustanovio da škotski zatvarač ipak nije uspio spustiti loptu u prostor zgoditka prije nego su ga Irci izbacili u aut. Slično je bilo i na suprotnoj strani samo 7 minuta kasnije. Irski otvarač bježi obrani zavidnim promjenama smjera kretanja te uzima 30ak metaka nakon čega dodaje svom kapetanu koji je u zadnji čas izbačen u aut od strane škotske obrane. Irci su do svog zgoditka ipak došli u isteku zadnje minute prvog poluvremena. Lopta je brzo prošla kod ruke igrača linije do krila koje postiže zgoditak za rezultat poluvremena 11:3.

Svjesni svojih propusta Irci su u drugom poluvremenu pojednostavnili svoju igru što se pokazao kao pravi potez. Iako su nakon odmora utakmicu nastavili Škoti pretvaranjem kazne, Irska je zabljesnula i ostavila bodove kod kuće. Sexton iz kaznenog udarca puca u aut od kud Irci nakon dobrog skoka formiraju maul i unose loptu u prostor zgoditka. Sexton uspješan i kod pretvaranja i kod sljedećeg kaznenog udarca.

Škoti predvođeni Stuart Hoggom, nisu propustili uživati igru kad god su bili u Irskoj polovici no bili su svjesni da im utakmica klizi iz ruku.

Razigrani Irci u posljednih 10 minuta još su stigli jednom poentirati a odličan Jonathan Sexton pretvorio je za konačnih 28:6.