SUSRETI POLUFINALA HEINEKEN KUPA

Prošlog vikenda odigrana su polufinala najjačeg klupskog ragbi natjecanja u Europi, Heineken kupa (ekvivalent nogometnoj Ligi prvaka), te polufinala Challenge kupa (ekvivalent nogometnom Kupu UEFA). Igrao se samo po jedan susret, odnosno nema uzvrata.

Munster (IRL) - Leinster (IRL) 6:25

U irskom derbiju branitelj naslova Munster, koji je slovio su za glavnog favorita, poražen je, a Leinster je senzacionalno ugrabio svoje prvo finale H-kupa, a i vratio im za poraz u istom dijelu natjecanja iz 2006. godine. Leinster je poveo u 16. minuti drop golom Contepomija (kasnije izašao zbog ozljede lijeve noge, zamijenio ga je Sexton). Dvije minute kasnije izjednačio je iz kaznenog udarca O'Gara. U 28. je Leinster iskoristio kazneni udarac (Sexton), a 32. minuti došlo je i do prvog polaganja D'Arcyja nakon sjajne akcije Nacewa. Četiri minute kasnije na 11:6 je smanjio O'Gara, opet iz kaznenog udarca. Tek što je otpočeo drugi dio, Leinster je s nekoliko dodavanja izbezumio protivnika, a akciju je atraktivnim skokom između dva igrača završio polaganjem Fitzgerard. Sexton je pogodio pretvaranje. U 61. minuti sudbinu branitelja naslova zapečatio je polaganjem kojem je prethodio dugi sprint O'Driscoll, pretvaranje je pogodio Sexton. Munster je preuzeo kontrolu u posljednjih 20 minuta, ali nisu se uspjeli iskoprcati iz velikog minusa. Susret se odigrao pred čak 82, 200 gledatelja, što je novi svjetski rekord posjećenosti za klupski ragbi!

Cardiff Blues (WAL) - Leicester Tigers (ENG)

Leicester je režirao jedan od najvećih povrataka te izborio finale nakon 100 minuta igre, ali tek nakon izvođenja kaznenih udaraca! Regularni dio susreta završio je 26:26. Cardiff je poveo 3:0 iz kaznenog udarca, ali su gosti ubrzo polaganjem, uspješnim pretvaranjem i kaznenin udracem, sve u četiri minute, okrenuli na 10:3. Vratili su se domaći s tri uspješno izvedena kaznena udraca. 'Tigrovi' su zabili jedan i vodili 13:12 na poluvremenu. U 46. minuti polaganjem Murphyja i pretvaranjem Dupuyja otišli su gosti opet na osjetnu prednost, 20:12. U 56. minuti Dupuy je pogodio kazneni udarac za 23:12. Šest minuta prije kraja domaći su položili preko Robertsa. Već u idućem napadu Roberts je probio liniju gostiju, dodao Jamesu koji je pretrčao preko krila i položio, a za izjednačenje je potom pretvorio Blair. Nakon dva puta po deset minuta produžetaka pristupilo se izvođenju udaraca. Kazneni udarci (pet igrača šutira s 22 metra, a kako je završilo 4:4, šutiralo se dok se ne dobije pobjednik): Cardiff Blues: Blair (o), Robinson (o), Halfpenny (o), Sweeney (o), James (x), Shanklin (o), Spice (o), Williams (x). Leicester Tigers: Dupuy (o), Vesty (o), G Murphy (o), J Murphy (x), Hamilton (o), Mauger (o), Newby (o), Crane (o).
Finale se igra 23. svibnja na legendarnom škotskom stadionu Murrayfieldu.

SUSRETI POLUFINALA CHALLENGE KUPA:

Northampton Saints (ENG) - Saracens (ENG) 16:13

U vrlo tvrdom susretu Saintsi su osigurali finale drop golom Stevea Mylera u posljednjim trenucima. Domaći su dominirali u prvih 40 minuta i polaganjem Reihana te pretvaranjem Mylera u 30. minuti otišli na 13:3. Saracensi su se trgli u nastavku, bili su bolji, pogodili kazneni udarac, a zatim i položili sedam minuta prije kraja preko Penneyja. Pretvorio je Jackson za 13:13. Zatim su u napad krenuli domaći i pogodili za pobjedu.

Bourgoin (FRA) - Worcester Warriors (ENG) 22:11

Povratnik u ovo natjecanje nakon šest sezona u H-kupu, Bourgoin, preskočio je 'Ratnike'. Nakon vodstva gostiju 6:3 na poluvremenu, zahvaljujući sjajnom Parri i drop golu Boyeta, poveli su u 61. minuti domaći 15:6, a već napad kasnije postigli i polaganje – Bassson. Pretvorio je Parra. Francuski reprezentativac skupio je 14 poena. Minutu prije kraja susreta gosti su smanjili polaganjem Benjamina. Finale će se igrati u svibnju, ali nije još određeno kad, 22., 23. ili 24. svibnja.