Odigrano 1.kolo Kupa 6 nacija; Francuzi iznenadili

Ocjene: / 1
LošNajbolji

jPrvo kolo ovogodišnjeg Kupa 6 nacija prema očekivanju donijelo je pregršt uzbuđenja te komentara i osvrta na prve utakmice.

Guinness 6 Nations Championship 2020. započeo je u subotu 1. veljače utakmicom između Velsa i Italije u Cardiffu. Momčad Velsa, uvjerljivo je svladala sastav Italije  te upisala drugu pobjedu pod vodstvom  novog izbornika Wayne  Pivca.  Cijela momčad  djelovala je vrlo sigurno, kompaktno i efikasno.   Izdvajamo  neumoljivog egzekutora, krilo,  Josha Adamsa (postigao tri zgoditka), nadahnutog kreativca  i dirigenta, otvarača Dana Biggara, izvanrednog debitanta Nick Tompkinsa te samozatajnu radilicu Justina Tipuric, proglašenog igračem susreta. Prošlogodišnji pobjednici i osvajači Grand Slama  ovom visokom i uvjerljivom  pobjedom najavili su spremnost da i ove godine jurišaju na naslov. Izbornik Italije, Franco  Smith i njegova momčad jučer nisu imali sreće u njegovu debiju u Kupu 6 nacija. U Cardiffu  su se  namjerili na izuzetno motiviranu i raspoloženu momčad domaćina tako da sav trud i pozitivni pomaci u igri talijanske momčadi nisu došli do izražaja  pod dojmom uvjerljive pobjede domaćina.

Susret u Dublinu između Irske i Škotske ponudio je puno više rezultatske neizvjesnosti. Čvrste, granitne obrane na obje strane, rezultirale su postizanjem tek jednog zgoditka na utakmici. Unatoč početnom vodstvu Škotske (0:3), na kraju je pobjedu odnijela spretnija i sretnija domaća momčad. Svih 19 poena za irsku momčad postigao je njihov novi  kapetan  Johnny Sexton, dok je svih 12 poena za Škotsku postigao njihov pucač Adam Hastings. Gosti iz Škotske pružili su vrlo dobru igru, imali su nekoliko vrlo izglednih prilika od kojih je najveću propustio upravo kapetan Stuart Hogg, u 50. minuti susreta. Njemu je, nakon odlične akcije škotske momčadi, lopta nesretno ispala u samom prostoru zgoditka irske momčadi. U bogatoj povijesti ovog natjecanja ostat će zapisano, da je u sezoni 2020., u debiju dvojice  vrhunskih igrača  kao kapetana momčadi više sreće imao  irski kapetan.

Posljednji susret prvog kola igrao se u nedjelju 2. veljače na Stade de France u Parizu. Svi su s nestrpljenjem iščekivali susret znatno pomlađene francuske reprezentacije s aktualnim viceprvacima svijeta, reprezentacijom Engleske. Neke pomalo bahate izjave koje su dolazile iz engleskog tabora o fizičkoj dominaciji engleske momčadi  naelektrizirale su atmosferu uoči  susreta i po svemu sudeći dodatno motivirale Galthievu momčad. Predvođeni izvanrednim Dupont-om i Ntamack-om  u kreiranju napadačkih akcija te uz pravu Maginot liniju koju su podigli neprelazni le Roux , Alldritt te  kapetan Ollivon, francuzi su nadvisili  velikog rivala  i po mnogima favorita u ovom susretu.  Pobjeda mlade francuske momčadi  odjeknula je na pozitivan način  u svjetskoj ragbijaškoj javnosti. Izvanredno čvrstom i mobilnom obranom iznenadili su gostujuće igrače  ne dopuštajući im da probiju liniju  igre, pritom ih prisiljavajući  na neočekivano visok broj pogrešaka. Dok su viceprvaci svijeta shvatili što se događa, bilo je već 17:0 za francusku  momčad  na kraju prvog poluvremena. U nastavku susreta Francuska  jednako snažno drži ritam te u 54. minuti drugim polaganjem kapetana Ollivona te uz pretvaranje Ntamacka  stiže do visokih i uvjerljivih 24:0. Preostalo je 25 minuta do kraja susreta. Buđenje engleske momčadi najavio je Jonny May dvama zgodicima u 56. i 64. minuti susreta. Uz dva uspješna pretvaranja Farrella petnaest minuta prije kraja susreta Engleska stiže do sada već pristojnih 24:14. Engleska momčad utaborila se u francuska 22 metra  stalno napadajući posljednju obrambenu zonu domaćina. Mladi francuzi  pokazuju izuzetan karakter te zavidnu mentalnu čvrstoću, uz fanatičnu  požrtvovnost nisu dozvolili englezima da postignu treći zgoditak i ugroze praktično sigurnu pobjedu domaće momčadi. U posljednjoj minuti susreta Farrell pogađa iz kaznenog udarca za konačnih 24:17  pobjedu francuske momčadi,  a englezi su se morali zadovoljiti s bonus poenom koji se dobije za poraz od 7 ili  manje poena razlike.

Rezultati 1.kola:
Vels – Italija                42:0   (21:0)
Irska – Škotska           19:12 (10:6)
Francuska – Engleska   24:17 (17:0)

Početak i rezultati prvog kola ovogodišnjeg Kupa 6 nacija obećavaju vrlo zanimljiv nastavak natjecanja i neizvjesnu trku za  naslov. Karte su se nanovo promiješale a već ove  subote i nedjelje  8. i 9. veljače iščekuju nas vrlo zanimljivi susreti koji bi mogli znatno utjecati na daljnji tijek natjecanja. Irska u Dublinu dočekuje Vels  a na mitskom Murrayfieldum Škotska dočekuje razočaranu Englesku. Francuzi su još jednom domaćini na Stade de Franceu gdje ove nedjelje ugošćuju reprezentaciju Italije.