Autumn Internationals 2017, drugi dio

j

MTreći tjedan jesenskih test mečeva ponovno nam je donio niz izvanrednih i vrlo uzbudljivih utakmica.

Uvod u ragbijaški vikend gledali smo u Lyonu, utorak 14. studenog. Drugi ovo jesenski susret Francuske i Novog Zealanda donio nam je ponovno odličan ragbi. Francuska reprezentacija vrlo kvalitetno je odigrala susret i vrlo ozbiljno priprijetila All Blacksima – trenutno najboljoj svjetskoj momčadi, ali su ponovno uz vrlo dobru igru tijesno poraženi. Francuzi triput finalisti Svjetskog kupa (1987, 1999. i 2011.) imaju izrazito negativan skor u međusobnim susretima s All Blacksima. U 58 međusobnih susreta zabilježili su 12 pobjeda, 45 poraza uz jedan neriješen susret. Ono što posebno tišti „trikolore“ je da su od posljednje pobjede ostvarene 13.6. 2009. u Dunedinu NZ , upisali zaredom 12 poraza protiv velikog rivala.

Od ostalih susreta izdvajamo: Pobjedu Argentine protiv Italije 31:15 ostvarenu nakon velike borbe u posljednjih deset minuta susreta u Firenci.

Možda najveće iznenađenje, teškom mukom uz dosta sreće ostvarena pobjeda Velsa u Kardifu nad vrlo čvrstom i snažnom momčadi Gruzije 13:6.

Australac na klupi Engleske Eddie Jones, po izrazito kišnom i teškom terenu, ostvario je rezultatski jednu od najvećih pobjeda Engleske nad Australijom. 30:6. U utakmici sasvim ravnopravnih takmaca do 54 minute bilo je tek 6:3 za Englesku. Englezi su postigli tri zgoditka pri kraju susreta u vremenu od 72 do 81 minute susreta.
Izbornik Australaca Michael Cheika vrlo burno i ljutito je reagirao na nekoliko sudačkih odluka tijekom ovog susreta. Uglavnom ostat će zapisana 6 pobjeda zaredom Engleske nad Australijom.

Na Murrayfieldu u Edinburgu izvanredna predstava Škotske i Novog Zelanda.Nakon 3:3 na poluvremenu gledali smo vrlo lijepu i dramatičnu utakmicu. U posljednjh 10 minuti škoti su pritisnuli All Blackse. Tri minute prije kraja Škotska smanjuje na 17:22. Novozelađani moraju ispucati i predati loptu škotima praktično do kraja susreta.U posljednjoj akciji, izvaredni branič Škotske, Stuart Hogg pronalazi rupu u obrani All Blacksa i dolazi na par metara od prostora zgoditka da bi ga odlični Barret izgurao u aut a lopta škotlanđana suđena je naprijed i kraj susreta.

Nakon prošlotjedne povijesne pobjede 38:3 nad Južnom Afrikom, Irska je promijenila 13 igrača za ogled sa fizički snažnim i uvijek nepredvidljivim Fidžijancima. Rezultat toga je tijesna pobjeda postignuta iz kaznenog udarca u 73. minuti susreta uz ogromnu količinu stresa za sve poklonike Iraca.

Na kraju pravi ragbijaški rat na Stade de Francu u Parizu između Francuske i Južne Afrike. Uvod u ovaj ragbijaški spektakl bila je šokantna objava svjetske ragbi federacije World Rugby u srijedu 15. 11.2017. da će Fancuska biti domaćin Svjetskog kupa 2023.god. Naime unatoč preporuci Svjetske federacije da se domaćinstvo 2023. povjeri Južnoj Africi članovi vijeća svjetske federacije tajnim glasovanjem nakon dva kruga izabrali su za domaćina Fracusku . Nezadovoljstvo predstavnika Južne Afrike bilo je tim više što su u drugom krugu glasovanja ostali kandidati Južna Afrika i Francuska. Svjetska javnost bila je vrlo zainteresirana kako će proći subotnji okršaj ovih dviju reprezentacija na kultnom travnjaku francuske reprezentacije u Parizu. Utakmica puna dramaturgije, izvanrednog ritma i nadljudske požrvovnosti igrača obje momčadi na kraju je završila tijesnom pobjedom Južne Afrike 17:18.